czwartek, 14 października 2010

Zakładanie konta

link do pobrania pliku mp3
link do pobrania pliku ogg
Podczas dzisiejszej lekcji założymy konto użytkownika. Jest to jednak dość specyficzny schemat. Każdy portal ma swoje zasady, Wikipedia też nie jest gorsza, posiada swoją specyfikę, ale szybko można się do niej przyzwyczaić. To nie jest tak skomplikowane jak się wydaje. Po co jest konto? Jakie korzyści płyną z posiadania konta? Trochę już o tym mówiłem, ale warto sobie przypomnieć.
Zaczynamy od wejścia na stronę Wikipedii.  Właściwie nie ma to znaczenia która to będzie strona. Po prawej stronie na samej górze znajduje się link Logowanie i rejestracja.
Po klinknięciu na ten link pojawia się strona logowania "logowanie/rejestracja" i tu pola do wpisania nazwy użytkownika (nicka) i hasła. To dopiero gdy będziemy je już mieli. Teraz wybieramy jednak link "Zarejestruj się", który znajduje się w ramce o tytule "Zaloguj się" po słowach "Nie masz konta?". Dalej należy czytać instrukcje i postepować zgodnie z nimi wymyślając sobie nicka, lub wpisując swoje imię i nazwisko. Jeśli wybrany nick będzie już zajęty system poinformuje cię o tym.

To łatwizna. Potem, po zalogowaniu się w górnej części strony Wikipedii pojawiają się nowe linki menu:





Do czego służą dowiemy się w następnych lekcjach, warto dzis jeszcze ustawić preferencje. Domyślnie ustawiony jest czas serwera. Z rozwijalnego menu wybieramy Europa/Warsaw i czas wpisywanych przez nas zmian będzie dostosowany do rzeczywistego czasu w naszej strefie czasowej. Tutaj tez dowiemy się jaki jest status naszego konta, czy są jakieś problemy, tutaj znajdziemy ID użytkownika. Można tu też wybrać język interfejsu, zmienić hasło, dowiedzieć się ile mamy edycji i określić podpis jakim będziemy się posługiwać w naszych edycjach. Warto poświęcić jeszcze kilka minut na zapoznanie się z pozostałymi możliwościami jakie drzemią w preferencjach i ustawić je po swojemu. To wcale nie jest konieczne, żeby w pełni korzystać z dobrodziejstw zarejestrowanego konta ale ja poustawiałem swoje preferencje.
Jeśli nie zaznaczycie opcji "zapamiętaj mnie" będzie konieczność rejestrowania się za każdym razem. warto przeglądanie Wikipedii rozpoczynać od "rzutu oka" w prawy górny róg, czy jesteśmy zalogowani. Podczas przeglądania zawsze może nam się narzucić jakaś poprawka i warto wykonać ją pod swoim nickiem.


Licencja Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Creative Commons Polska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz