link do pobrania pliku mp3
link do pobrania pliku ogg
Na żywo można słuchać ze strony radia WnetZachęcony znakomitym pomysłem Wikiekspedycji, o której rozmawiałem z przykutą (Sebastianem Skolikiem) i kociem (Daniel Koć) postanowiłem wykorzystać naszą krótka wycieczkę rowerową do uzupełnienia zasobów Wikipedii. Znalazłem dwa hasła, którym brakuje zdjęć. Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Drewnica i zabytki Ząbek. Stały się one naszym celem wyprawy. Mieszkamy niedaleko, na warszawskim Zaciszu. Od razu zajrzałem też na stronę z hasłem Zacisze dotyczącym naszego rejonu. Wyedytowałem jedną literówkę dotyczącą Kanału Bródnowskiego i usunąłem z listy znanych mieszkańców Janusza Gajosa. Mój nick to podkaster, jak chcecie zajrzyjcie do historii zmian. W drodze do Ząbek postanowiłem, że zaczepimy o budujący się kościół Św. Barnaby a Kanał Bródnowski (który nie ma jeszcze swojego hasła) stanie się być może naszym celem kolejnej ekspedycji.
Dzięki nowemu urządzeniu Pentagram GPS Path Finder geotagowanie będzie znacznie łatwiejsze. Na razie sprawuje się znakomicie. Może już w tym wpisie zamieszczę dane z mapami.
Niestety nie znalazłem jeszcze dobrego rozwiązania do prezentacji zdjęć z trasą. Jeśli ktoś zna proszę o podpowiedź. Wycieczka udała się w połowie. W parku w Ząbkach mojej córce zepsuł się rower. Łańcuch wkręcił się tak w tryby, że moja 20 minutowa walka z nim nie pomogła. Musieliśmy wrócić do domu, a ja wsiadłem do samochodu i wybrałem się na drugą część mini wkiekspedycji, do szpitala psychiatrycznego w Ząbkach. W powyższym pokazie slajdów widać kilka niezaplanowanych zdjęć. Wychodek, lub jak kto woli "Sławojka" w centrum Ząbek. Stacja kolejowa Ząbki z widokiem na wieżowiec Warsaw Trade Tower. Teraz przyjdzie mi żmudne zadanie dodawania zdjęć do commonsów... najpierw muszę się nauczyć.
W przyspieszonym tempie przeszedłem kurs umieszczania plików w wikimedia commons i podzielę się z wami doświadczeniami. Przede wszystkim dziękuję za pomoc przykucie. Dzięki niemu trwało to tylko kilka godzin... :) Przede wszytski pobrałem poleconą aplikację aplikację JAVA - commonist do umieszczania wielu plików w commons. Czyta geotagi! Co było dużym zaskoczeniem dla przykuty także. Potem żmudna praca przy opisywaniu plików. Każdy plik musi mieć zmienioną nazwę i w dodatku unikalną. Miałem problem z nazwaniem zdjęć przedstawiających to samo miejsce z innej perspektywy. W efekcie aplikacja podczas przesyłania poinformowała o tym, że plik o podanej nazwie istnieje, czy nadpisać. Nie zgodziłem się. Jedno zdjęcie nie zostało przesłane. Nie wypełniłem pola wiki, a trzeba było tam wybrać wikimedia:commons, reszta zgodnie z instrukcją dla przesyłających pliki do commons. Przy zmianie nazw zjadłem w przypadku dwóch plików rozszerzenie: .JPG ale program zwrócił informację o tym fakcie i pozwolił wysłać ponownie wybierając zaznaczenie tylko tych plików, których upload się nie powiódł - failed. Efekty pracy możecie zobaczyć w mojej galerii. Musiałem jeszcze poprawić kilka drobnych błędów literowych w opisie plików i jeszcze do końca ich nie przejrzałem. No i ręcznie teraz do każdego pliku wpisuję autora. Na dziś wystarczy. Może jeszcze w tygodniu coś poprawię.
Nie mogłem się powstrzymać i wyedytowałem jeszcze hasło żuraw dodając moje zdjęcie, udało się :)
Brakuje tylko ramki z Wikipedii i oryginalnego podpisu. Jak to zrobić? |
26 lipca 2010 - No i nabroiło się :)
Dziś dostałem wiadomość od usera:Ciacho5. Z początku myślałem, że to jakieś bot, lub automatyczna informacja dla nowych użytkowników dopiero dopisek na samym końcu uświadomił mi, że ktoś (Ciacho5) pisze do mnie. Aha, w kwestii formalnej, to nie zrobiłeś chyba Wikiekspedycji lecz Sfoć swoją okolicę. :). No i proszę, nie wiedziałem, że coś takiego jest. Fajna akcja. Sfoć swoją okolicę. No to będę focił. Nie do końca znam zasady Wikiekspedycji, dlatego nazwałem moją wyprawę Miniwikiekspedycją, ale skoro jest już jakaś nazwa, to czemu jej nie używać :). zajrzałem na tę stronę i wygląda na lekko nie używaną od jakiegoś czasu. Konkurs jest ogłoszony i kończy się w 2009 roku. Ale wracając do moich nabrojeń w Wikipedii. Dodałem zdjęcie do hasła Żuraw, ale nie doczytałem, że to hasło dotyczy Żurawi - urządzeń dźwigniowych. W końcu ten żuraw to też urządzenie dźwigniowe, ale Żurawie studzienne mają oddzielne hasło i moje zdjęcie tam się nie przyda bo jest dużo lepszych. Podobnie ze zdjęciami wychodka, których jest dużo i są lepsze. Za to zdjęcia Willi Alina w Ząbkach i stadionu Dolcanu, oraz Szpitala w Drewnicy to było to. Wniosek jest prosty. Warto szukać w Wikipedii zanim się wyruszy w drogę. Dostałem tez kilka uwag dotyczących korzystania z aplikacji commonist. Bardzo cenne, dziękuję userowi Ciacho5, bo wiem, że czytał bloga. Wkrótce dalsze informacje o moich postępach w wykorzystaniu zdjęć, które zrobiłem w sobotę. Wrzuciłem jeszcze wczoraj dwa pliki dźwiękowe ogg - Pierwszą lekcję z Wiki i wywiad z Niciem Hillem, ten drugi dodałem też do strony filmu na Wikipedii
27 lipca 2010 - Prawa autorskie
Są bardziej skomplikowane niż się spodziewałem. Bardzo przydatna i pouczająca była moja rozmowa przez GG z Masurem i polecona przez niego broszura o prawach autorskich, a także strona pomocy w Wikipedii na temat kopiowania z Wikipedii. Niestety na Wikipedii nie ma plików muzycznych, które mógłbym wykorzystać do utworzenia sygnałówki audycji Lekcje z Wiki. Jeśli są to na licencji CC BY SA. Postanowiłem wymyślić własne utwory muzyczne. Nigdy tego nie robiłem, ale gitara elektryczna i keyboard Casio stoją u dzieci w pokoju... Może na czwartek coś już przygotuję, mam pomysł, ale co z tego wyjdzie?
Lato obfituje w naukę, jak nigdy dotąd. Jednak zajęcia zawodowe wzywają. Jak to wszystko pogodzić?
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Creative Commons Polska.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz